5 tipov ako vybrať látku na závesy

 

Závesy patria k tým doplnkom, ktoré dokážu váš byt či dom nádherne doplniť. Na druhej strane však môžete nesprávnym výberom látky veľa pokaziť. V tomto článku vám ponúkneme 5 exkluzívnych tipov ako vybrať látku na závesy tak, aby ste boli s spokojná.

 

1. Rozmyslite si, aký záves potrebujete

Existuje hneď niekoľko základných druhov závesov. Prvým krokom tak bude zvoliť ten, ktorý do svojho interiéru vlastne chcete.

Zatemňovacie závesy majú jednoduchú úlohu – oddeliť váš domov od exteriéru. Ponúkajú tak solídnu ochranu pred všetkým, čo sa deje za oknom. Na tento typ závesu je potrebné zvoliť špeciálnu látku, ktorá neprepustí slnečný svit. Takáto látka má špeciálnu povrchovú úpravu a je označovaná aj ako blackout látka. Dokáže dokonca tlmiť hluk zvonka a zamedzí aj prestupu tepla do miestnosti.

Dekoračné závesy vás síce pred ruchom exteriéru neochránia tak, ako tie zatemňovacie, no pri správnom výbere rozjasnia váš byt alebo dom. Látky na dekoračné závesy sú ľahšie, tenšie a priedušnejšie, zložením ide zvyčajne o zmes bavlny a polyesteru, či 100% polyester. Na výber je nekonečné množstvo najrôznejších vzorov a motívov a napokon si vyberie naozaj každý.

Medzi ďalšie druhy môžeme zaradiť napríklad panelové závesy či nitkové, ktorých popularita však postupne klesá.

 

2. Vopred vyrátajte metráž

Pokiaľ si chcete vyrobiť záves sama, už vopred vyrátajte metráž potrebnej látky. Rozhodnite sa, v akej výške bude umiestnený a do akej výšky bude siahať. Odmerajte šírku okien a vynásobte ju číslom 2. Získate tak dostatočnú šírku na to, aby pôsobil záves prirodzene a ponúkol riasenie. Je potrebné rátať aj s raportom látky, aby sa jednotlivé pásy dali zošiť a napasovať podľa opakujúceho sa vzoru. Vznikne tak jeden ucelený celok a nedochádza k posunutiu vzoru látky. Finálne rozmery potom zadajte pri nákupe či objednávke vami vybranej látky.

 

3. Zvážte výber farby a vzoru

Extravagantné motívy a farby sa vám v jeden deň môžu páčiť, no myslite na to, že závesy budete mať doma oveľa dlhšie. Vzhľad látky na závesy si tak poriadne premyslite. Vzor a farba by mali interiér doplniť a vyzdvihnúť.

 

4. Budete ich aj čistiť

Niektoré látky sa čistia ťažšie ako iné. A pokiaľ máte doma aj deti či domácich miláčikov, závesy budete čistiť pravdepodobne naozaj často. Myslite na to už dopredu a zvoľte látky, ktoré poskytujú jednoduché možnosti starostlivosti a ktoré sa  ľahko nezničia. Takisto zvoľte radšej kvalitnejšie materiály - aj keď budú možno drahšie, určite vám vydržia dlhšie.

 

5. Myslite na interiér

V neposlednom rade musí váš záves ladiť s interiérom vášho bytu či domu. Na záver sa teda vraciame tam, kde sme článok začali. Látkou na záves môžete svoj domov skrášliť ale aj mu na kráse ubrať. Snažte sa teda vytvoriť krásnu symbiózu, kde bude v izbe spolu všetko ladiť a kde sa budete cítiť príjemne a harmonicky.

V našom internetovom obchode nájdete nájdete látky na závesy, ktoré rozžiaria aj ten váš domov.